Eşyaların Maliyet Analizi - Meta LoL
Eşyaların Maliyet Analizi Cover

Eşyaların Maliyet Analizi

Eşyaları satın almak için gereken altına değip değmediğini ya da ne kadar değdiğini hesaplamak için kullanılan metottur.

League of Legends’ta eşyalardan kazanılan 17 farklı değer (stat) bulunmaktadır (Saldırı Gücü, Yetenek Gücü, Zırh, Büyü Direnci, Can, Mana, Can Yenileme, Mana Yenileme, Kritik Şansı, Saldırı Hızı, Hareket Hızı, Can Çalma, Zırh Delme, Büyü Nüfuzu, İsabet Halinde Hasar, Bekleme Süresinde Azalma, Hareket Hızı Yüzdesi). Bu değerlerin dışında bazı eşyalar aktif ve pasif özelliklere de sahiptir. Maliyet Analizi’nin amacı da hesaplanan birim fiyatlara göre o eşyanın satın alınmaya değer olup olmadığını ve ne kadar verim sağladığını anlayabilmektir.

Bir eşyanın Maliyet Analizi yapılırken, ilgili eşyanın sahip olduğu değerler ile o değerin birim fiyatı çarpılır(Özel Aktif ve Pasifler hesaplamaya dahil edilmez). Bir değer için birim fiyatı, o değerin temel eşyası baz alınarak aşağıdaki şekilde hesaplanır:

(Eğer temel eşyalar arasında sahip olunmayan bir değer söz konusu ise, 2. aşama (tier 2) eşyalar baz alınır.)
(Baz alınan eşyalar parantez içinde belirtilmiştir.)


Maliyet Analizi Hesaplama Örneği

Mesela Asırlık Sopa – Asırlık Sopa isimli eşyanın satın alındıktan 10 dakika sonraki tam yüklenmiş halinin Maliyet Analizi’ni beraber yapalım:

Eşyanın verdiği değerler:
300 Can (+200): 2,67 x 500 = 1.333 Altın
300 Mana (+100): 1,4 x 400 = 560 Altın
60 Yetenek Gücü (+40): = 21,75 x 100 = 2.175 Altın
Tam Yükteki Toplam Değeri : 1.333+560+2.175 = 4068,33 Altın
Eşyanın Satış Bedeli = 2700 Altın
(Parantez içindeki sayılar 10 dakika sonunda kazanılan değeri göstermektedir.)

Bu demek oluyor ki Asırlık Sopa adlı eşya, tam yüklendiğinde 2700 altınlık maliyetini karşılamakta ve ekstradan 1368 altın kar sağlamaktadır. 1368 Altın, eşyanın maliyeti olan 2700 altının %50,68‘i kadar olduğu için bu eşyanın verimine de %100+%50,68 = %150,68 + Antik Dönüşüm Pasifi diyebiliriz. Aktif veya pasifi olan eşyaların pasif ve aktifinin tam verimli hesaplanamayışından kaynaklanan sorunlardan ötürü bu şekilde bir hesap yolu izlemek daha sağlıklı olacaktır.


Rito biz yer göstersin

 

League of Legends’taki en önemli unsurların başında altın gelir. Altın, oyunda geçirilen süreyle (Sihirdar Vadisi için 10 saniyede 20,4 altın), katledilen minyon ya da canavar ile, şampiyon katletmek veya asist yapmak ile, totem kırmak ile, kule yok etmek ile, bazı eşyaların pasifi ile, bazı şampiyonların bazı yetenekleriyle ve bazı özel rünler ile kazanılabilir. Altını kazanmaktan daha önemli bir şey varsa, o da altını verimli bir şekilde harcamaktır. İşte bu yüzdendir ki şampiyonumuzun ihtiyaçlarına ve maliyet analizinden çıkan verime göre tercih yapmamız gerekir. Zira kazanılan altınlar, yanlış tercihlerle harcanırsa, sağladığı fayda yüksek oranda düşüş gösterecektir.

Hiçbirimiz her bir sikkesine onlarca mouse ve klavye hamlesi harcadığımız altınını kötüye kullanmak istemeyiz. Hangi şampiyona hangi eşyayı tercih edip altınızı nasıl efektif kullanacağınız ile ilgili tavsiye almak istiyorsanız Rehberler sayfamıza göz atabilirsiniz.