META-LOL TBF 2016 Analizi - Meta LoL
TBF 2016 ANALİZİ

META-LOL TBF 2016 Analizi

13 Ağustos Cumartesi saat 14:00’da yarı finalde HWA Gaming’i 3-2 ile geçen Dark Passage e-sport club, Team Aurora’yı 3-0 yenen Supermassive e-spor karşı karşıya gelecek. Biz de bu karşılaşma öncesinde takımların play-off’ta sergiledikleri performansları analiz ettik ve kimin zafere daha yakın olduğuyla ilgili daha net karar vermenize yardımcı olmaya çalıştık.

Dilerseniz analize takımlar istatistikleriyle başlayalım.


TAKIM VE ÖNE ÇIKAN OYUNCU İSTATİSTİKLERİ

TBF 2016 ANALİZİ GENEL İSTATİSTİKLER

 • Katletme: Katledilen Şampiyon Sayısı
 • K.Ö.A: (Katletme+Asist)/Ölüm
 • CS: (İng. Creep Score) Katledilen Miyon+Canavar Sayısı
 • CS/dk: Dakika Başına Katledilen Minyon+Canavar Sayısı
 • Skora Katkı: Takımın sahip olduğu toplam skora oyuncuların yapmış olduğu katıyı gösterir. Formül: (Oyuncunun Katletme Sayısı+Asisst Sayısı)/Takımın Toplam Skoru
 • Hasara Katkı: Takımın sahip olduğu toplam hasara oyuncuların yapmış olduğu katıyı gösterir. Formül: Oyuncunun, rakip şampiyonlara yapmış olduğu hasar/Takımın, rakip şampiyonlara yapmış olduğu toplam hasar
 • Verilen Hasar: Bir oyuncunun rakip şampiyonlara yapmış olduğu gerçek, fiziksel ve büyü hasarı toplamıdır.
 • Verilen Hasar/dk: Oyuncunun 60 saniyede rakip şampiyonlara yapmış olduğu gerçek, fiziksel ve büyü hasarı toplamıdır. Formül: (Gerçek hasar+Fiziksel Hasar+Büyü Hasarı)x60/Oyun Süresi
 • Alınan Hasar: Bir oyuncunun rakip şampiyonlardan, minyonlardan, canavarlardan ve kulelerden almış olduğu gerçek, fiziksel ve büyü hasarı toplamıdır.
 • Alınan Hasar/dk: Oyuncunun 60 saniyede rakip şampiyonlardan, minyonlardan, canavarlardan ve kulelerden almış olduğu gerçek, fiziksel ve büyü hasarı toplamıdır. Formül: (Gerçek hasar+Fiziksel Hasar+Büyü Hasarı)x60/Oyun Süresi
 • Minyon: Oyuncunun oyun süresince katlettiği koridor minyonları sayısıdır.
 • Tarafsız Minyon: Oyuncu boyunca katledilen orman canavarı sayısı
 • (Kendi Ormanında): Oyun boyunca katledilen orman canavarı(haritanın kendi tarafında kalan) sayısı
 • (Rakip Ormanında): Oyun boyunca katledilen orman canavarı(haritanın rakip tarafında kalan) sayısı
 • Oyun Süresi: Oyunun başlangıcından bitişine kadar geçen süre(saaniye).

Yukarı Koridor Oyuncu İstatistikleri (Fabfabulous vs Elwind)

Yukarı Koridor Oyuncu İstatistikleri (Fabfabulous vs Elwind)

Birbirinden yetenekli ve tecrübeli iki oyuncunun kıyasıya mücadelesini merakla bekliyoruz.


Orman Oyuncu İstatistikleri (Stomaged vs Xerxe)

Orman Oyuncu İstatistikleri (Stomaged vs Xerxe)

Stomaged son zamanlarda çok formda ancak Xerxe’ye karşı işi hiç de kolay olmayacağa benziyor.


Orta Koridor Oyuncu İstatistikleri (Naru vs Caps)

Orta Koridor Oyuncu İstatistikleri (Naru vs Caps)

Naru bildiğimiz Naru ve karşısında yeni tanımaya başlayıp tanıştığımıza epey memnun olduğumuz Caps. Seyir zevkinden zerre şüphe duymayacağımız bir eşleşme.


Nişancı Oyuncu İstatistikleri (Nardeus vs Zeitnot)

Nişancı Oyuncu İstatistikleri (Nardeus vs Zeitnot)

Achuu’ya tam alıştık derken Nardeus geri döndü. Dumble’ın Narde ile daha iyi anlaştığını ifade etmesi Dark Passage aşağı koridorunu tedirgin etmeye yetecek mi? Atarı ve gideri bol bir koridor olacağı kesin. Gülen tarafın kim olacağı tamamen muamma.


Destek Oyuncu İstatistikleri (Dumbledoge vs Rogu)

Destek Oyuncu İstatistikleri (Dumbledoge vs Rogu)

Dark Passage’ın yeni transferi Rogu, TCL’in efsaneleşmiş desteği Dumbledoge’a karşı. Rogu için tam anlamıyla kendini ispatlama serisi olacak gibi.


Takımlar ve oyuncularının istatistikleri bu şekilde. Dark Passage’ın maçları Supermassive’e nazaran daha uzun sürdüğü için istatistiklerde yanlış algı yaratabilecek bir kaç durum söz konusu ancak buna engel olabilmek adına dakika bazlı değerleri de tabloya ekledik. Supermassive oturmuş kadrosu ve tecrübeli oyuncularıyla vadiye bir adım önde çıkacağa benziyor. Bizim hesaplamalarımıza göre Supermassive’in kazanma şansı %57,43, Dark Passage’ın kazanma şansı ise %42,57. Ancak mevzu bahis TBF ise sonucun ne olacağını asla kestiremezsiniz. Siz hangi takımın kazanıp bizi IWC turnuvasında daha iyi temsil edeceğini düşünüyorsunuz? Fikir yorum ve görüşlerinizi blogumuzu altına yazmayı unutmayınız.