META-LOL'de Artık Kendi Rehberinizi Oluşturabiliyorsunuz - Meta LoL
META-LOL'de Artık Kendi Rehberinizi Oluşturabiliyorsunuz

META-LOL’de Artık Kendi Rehberinizi Oluşturabiliyorsunuz

Tam bir yıldır kendi algoritmamız ile oluşturmuş olduğumuz rehberlerimizin yanına sizinkileri de ekleme kararı aldık! Meta-LoL rehber oluşturma formumuzu doldurarak kendi rehberinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz rehber aşağıda bahsedeceğimiz kriterlere uygun olması durumunda sizin adınızla www.meta-lol.com adresinde yayımlanacaktır!

Arzu ederseniz formu nasıl dolduracağınızı görseller ile anlatalım mı?


Rehberinizin Kabul Edilmesi İçin Yerine Getirmeniz Gereken Şartlar


  • Rehber Oluşturma Formunu Eksiksiz ve Düzgün Bir Şekilde Doldurmak
  • Geçerli Bir E-Posta Adresi Yazmış Olmak
  • Oluşturulan Rehberin Metaya ve Oyun Mantığına Uygun Olması
  • Rehberi Oluşturan Sihirdarın Asgari 30. Seviyeye Ulaşmış Olması
  • Rehberi Oluşturulan Şampiyonda Asgari 5. Seviyeye Ulaşmış Olmak
  • Rehber Detayları Bölümüne Asgari 300 Kelimelik Açıklama Yazmış Olmak
  • Detayların Düzgün ve Argo Barındırmayan Bir Türkçe ile Yazılmış Olması

Kişisel Bilgileriniz:


Bu bölümde sırasıyla Sihirdar Adınız, Oynadığınız Sunucu ve e-mail adreslerinizi yazmanızı istiyoruz.

Rehber Oluşturma Kişisel Bilgiler

Sihirdar Adınız: Oyun içinde görünen isminizdir ve profilinizi kontrol etmek için kullanılacaktır. Ayın en iyi rehberini yazan kullanıcıya da oyun içerisinden ulaşılıp hediyesi verilecektir. Bu sebeplerden ötürü Sihirdar Adınızı doğru yazdığınızdan emin olunuz.

Oynadığınız Sunucu: Farklı sunucularda aynı Sihirdar adında oyuncular bulunduğu için hangisinin size ait olduğunu öğrenebilmemiz adına oynadığınız sunucuyu sizlerden istemekteyiz.

E-posta adresiniz: Oluşturmuş olduğunuz rehberlerin eksik veya yanlış yönleriyle ilgili size geri bildirimde bulunabilmemiz için e-posta adresinize ihtiyaç duymaktayız. Rehberinizin kabul edilmemesi durumunda geri bildirim almak istiyorsanız e-posta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz. Aksi taktirde sizinle iletişime geçemeyeceğiz.

♦Kendinizden bahsetmek isterseniz; formun en altında bulunan Rehber Detayları bölümüne kişisel bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde ekleyebilirsiniz.


Rehber Bilgileri:


Bu bölümde sırasıyla Rehberinizin Adı/Başlığı, rehberini oluşturduğunuz Şampiyonun Adı, rehberini oluşturacağınız şampiyonun hangi Koridorda ve hangi Rolde oynayacağını yazmanızı istiyoruz.

Rehber Oluşturma Rehber Bilgileri

Rehber Adı/Başlığı: Rehberinize açıklayıcı ve/veya ilgi çekici başlıklar yazmaya özen gösteriniz. Rehber Adı/Başlığında ilgili şampiyonun adı ve koridorunun geçmesi tavsiye edilir. Bunun yanında şampiyonun temel özelliklerinden kısa bir şekilde bahsedebilirsiniz. Rehber Adı/Başlığı azami 45 karakter uzunluğunda olabilir. Karakter sınırını aşmadığınızdan emin olun.

Şampiyon: Rehberini oluşturduğunuz şampiyonun adını yazmanız bu bölüm için yeterli olacaktır.

Koridor: Rehberini oluşturduğunuz şampiyonun hangi koridorda oynadığını belirtmeniz gerekmektedir. Mevcut Koridorlar: Yukarı Koridor(Top), Orman(Jungle), Orta Koridor(Mid), Aşağı Koridor-Nişancı(Bot-Adc), Aşağı Koridor-Destek(Bot-Support)

Rol: Rehberini oluşturduğunuz şampiyonun hangi rolde oynanacağını belirtmeniz gerekmektedir. Mevcut Roller: Büyücü, Nişancı, Tank, Savaşçı, Suikastçı, Destek.

♦Rehberini oluşturduğunuz Şampiyon ile ilgili ekstra bilgiler vermek isterseniz; formun en altında bulunan Rehber Detayları bölümüne ekleyebilirsiniz.


Şampiyon Üstünlük/Zayıflıkları


Bu bölümde rehberini oluşturduğunuz şampiyonun zayıf olduğu/zorlandığı(counterlandığı) ve üstün olduğu(counterladığı) şampiyonları belirtmenizi istiyoruz.

Rehber Oluşturma Counterlar

Zayıf Olduğu Şampiyon 1/2/3: Rehberini oluşturduğunuz şampiyonun karşısında oynamakta zorlandığı şampiyonları sırasıyla belirtmenizi istiyoruz. En çok zorlandığı(tabiri caizse counterlandığı) 3 şampiyonu sırasıyla, her boşluğa birer tane olacak şekilde yazmalısınız. Bir boşluğa en fazla bir şampiyon ismi yazmalısınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

Üstün Olduğu Şampiyon 1/2/3: Rehberini oluşturduğunuz şampiyonun karşısında oynarken kolaylıkla üstünlük kurduğu şampiyonları sırasıyla belirtmenizi istiyoruz. En çok üstünlük kurduğu(tabiri caizse counterladığı) 3 şampiyonu sırasıyla, her boşluğa birer tane olacak şekilde yazmalısınız. Bir boşluğa en fazla bir şampiyon ismi yazmalısınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

♦Şampiyonunuzun Üstün Olduğu/Zayıf Olduğu 3’den fazla şampiyon belirtmek ve açıklamalar eklemek istiyorsanız; formun en altında yer alan Rehber Detayları bölümüne yazabilirsiniz.


 Sihirdar Büyüleri ve Rünler


Bu bölümde rehberini oluşturduğunuz şampiyonun kullanması gereken Sihirdar Büyüsü ve Rünleri belirtmenizi istiyoruz.

Rehber Oluşturma Sihirdar Büyüsü Rün

Birinci Sihirdar Büyüsü: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken iki adet Sihirdar Büyüsünden ilkini buraya yazmanız gerekmektedir. Bu alanda yalnızca bir adet Sihirdar Büyüsü belirtilmelidir. Aksi taktirde rehberiniz kabul edilmeyecektir. Oyunda bulunan Sihirdar Büyülerini incelemek için tıklayınız.

İkinci Sihirdar Büyüsü: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken iki adet Sihirdar Büyüsünden ikincisini buraya yazmanız gerekmektedir. Bu alanda yalnızca bir adet Sihirdar Büyüsü belirtilmelidir. Aksi taktirde rehberiniz kabul edilmeyecektir. Oyunda bulunan Sihirdar Büyülerini incelemek için tıklayınız.

Cevher Rünleri: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken 3 adet Cevher Rününü belirtiniz. Toplamda 3 adet Cevher Rünü belirtilmek zorundadır. Hangi Cevher Rününden kaç tane alınması gerektiğini sayı ile belirtmeyi unutmayınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

Damga Rünleri: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken 9 adet Damga Rününü belirtiniz. Toplamda 9 adet Damga Rünü belirtilmek zorundadır. Hangi Damga Rününden kaç tane alınması gerektiğini sayı ile belirtmeyi unutmayınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

Mühür Rünleri: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken 9 adet Mühür Rününü belirtiniz. Toplamda 9 adet Mühür Rünü belirtilmek zorundadır. Hangi Mühür Rününden kaç tane alınması gerektiğini sayı ile belirtmeyi unutmayınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

Nişan Rünleri: Şampiyonunuzun tercih etmesi gereken 9 adet Nişan Rününü belirtiniz. Toplamda 9 adet Nişan Rünü belirtilmek zorundadır. Hangi Nişan Rününden kaç tane alınması gerektiğini sayı ile belirtmeyi unutmayınız. Aksi taktirde rehberiniz onaylanmayacaktır.

♦Şampiyonunuzun tercih edebileceği diğer Sihirdar Büyüleri ve Rünleri belirtip onlar hakkında açıklayıcı bilgiler eklemek istiyorsanız; formun en altında yer alan Rehber Detayları bölümüne yazabilirsiniz.


Eşya Tercihleri


Bu bölümde rehberini oluşturduğunuz şampiyonun hangi eşyaları tercih etmesi gerektiğini belirtiniz. 

Rehber Oluşturma Eşya Tercihleri

Başlangıç Eşyası #1/#2/#3: Oyunun başladığı anda satın alınması gereken azami 3 eşyayı belirtmeniz gerekmektedir. Bu kutularda sıralama önemli değildir ancak her kutu için en fazla 1 adet eşya yazılmalıdır. Ayırca Can İksiri gibi birden fazla satın alınabilecek eşyaların sayısını belirtmeniz gerekmektedir. Tavsiye ettiğiniz başlangıç eşyalarının toplamda 500 altın ettiğine emin olunuz.

Eşya Dizilimi 1. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken ilk eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 2. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken ikinci eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 3. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken 3. eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 4. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken 4. eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 5. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken 5. eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 6. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tamamlaması gereken son eşyayı belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet eşya belirtilebilir ve belirttiğiniz eşya tamamlanmış olmalıdır.

Eşya Dizilimi 6. Eşya: Rehberini oluşturmuş olduğunuz şampiyonun tercih etmesi gereken Ziyneti belirtiniz. Bu kutuya en fazla bir adet Ziynet belirtilebilir.

♦Şampiyonunuzun tercih edebileceği diğer Eşyaları belirtip onlar hakkında açıklayıcı bilgiler eklemek istiyorsanız; formun en altında yer alan Rehber Detayları bölümüne yazabilirsiniz.


Yetenek Dizilimi


Bu bölümde şampiyonunuz seviye atladıkça geliştirilmesi gereken yeteneklerin hangileri olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

Rehber Oluşturma Yetenek Dizilimi

Yetenek Dizilimi: Sırasıyla hangi seviyede hangi yeteneğin geliştirilmesi gerektiğini özenli bir şekilde doldurunuz. Yetenek geliştirme tercih dizilimini yaparken oyun içi yetenek dizilimi kurallarına(Örneğin ilk seviyede geliştirmiş olduğunuz yeteneği ikinci seviyede tekrar geliştiremeyecek olmanız) dikkat ediniz.

♦Şampiyonunuzun tercih edebileceği diğer Yetenek Dizilimlerini belirtip onlar hakkında açıklayıcı bilgiler eklemek istiyorsanız; formun en altında yer alan Rehber Detayları bölümüne yazabilirsiniz.


Kabiliyetler


Bu bölümde şampiyonunuzun tercih etmesi gereken Kabiliyet Dizilimini toplamda 30 adet olacak şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Rehber Oluşturma Kabiliyet Dizilimi

Kabiliyet Dizilimi: Kabiliyet Dizilimini size vermiş olduğumuz Kabiliyet Dizilim ekranından dikkatlice doldurunuz. Anahtar kabiliyet seçmeye özen göstererek tercih yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Tüm kabiliyetleri seçtikten sonra yapmanız gereken bir şey bulunmamaktadır. Sistem otomatik olarak seçmiş olduğunuz kabiliyet dizilimini bize aktaracaktır.

♦Şampiyonunuzun tercih edebileceği diğer Kabiliyet Dizilimlerini belirtip onlar hakkında açıklayıcı bilgiler eklemek istiyorsanız; formun en altında yer alan Rehber Detayları bölümüne yazabilirsiniz. Bizim sistemimiz üzerinden bir başka kabiliyet dizilimi aktarımı yapmak isterseniz, Kabiliyetler sayfamızdan yeni kabiliyet oluşturup adres çubuğundaki yeni linki bize gönderebilirsiniz.


Rehber Detayları


Geldik en önemli bölüme. Bu bölümde yazacak olduklarınız rehberinizin kalitesini belirleyecektir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kendiniz ile ilgili bilgiler sunabilir, rehberinizde tercih edilmesi gereken alternatif seçeneklerden bahsedebilir hatta onların açıklayıcı bir şekilde ziyaretçilerimize aktarabilirsiniz. Tüm bu bahsi geçen açıklama, ayrıntı ve detayların en az 300 kelime olması gerekmektedir. Rehberinizin Detaylarının bulunduğu kutuya yazabileceklerinizin üst sınırı da bulunmamaktadır. Ne kadar ayrıntılı ve açık bir şekilde Rehber Detayı yazarsanız ayın en iyi rehberi yarışmasını kazanma ihtimaliniz de o kadar artacaktır. Rehber Detayları 300 kelimeye ulaşmamış rehberlerin sisteme kesinlikle dahil edilmeyeceğini de bir kez daha hatırlattıktan sonra Rehber Detayları başlığı altında neler yapabileceklerinize birlikte göz atalım mı?


Kişisel Bilgiler:


Bir rehberin okuyucuya güven hissi oluşturmasındaki en önemli etmenler rehberin içeriği ve yazarın kimliğidir. Rehberinizi ne kadar kaliteli oluşturmuş olursanız olun, okuyucu sizin kim olduğunuzu bilmiyorsa her zaman için rehberinize şüphe ile yaklaşacaktır. Kişisel bilgiler bağlamında oyunu ne kadar süredir oynadığınızı, oyun geçmişinizdeki başarılarınızı, rehberini oluşturduğunuz şampiyona ne kadar emek verdiğinizi okuyucuya anlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra aklınıza gelen ekstra ne varsa bahsetmekten çekinmeyin. Kendinizi ne kadar iyi anlatırsanız karşınızdaki insanda o kadar çok güven duygusu oluşturursunuz. Lütfen bunu unutmayınız.


Rehber/Şampiyon Bilgileri:


Rehberini oluşturduğunuz şampiyon ile ilgili sahip olduğunuz bütün bilgiyi bu başlık altında konuşturabilirsiniz. Şampiyonun hangi yeteneğinin ne işe yaradığını, nasıl combolar yapabileceğini, hangi yönünün zayıf hangi yönünün güçlü olduğunu yazabilir; oyunun erken, orta ve geç safhalarında nelere dikkat edilmesi nasıl hareket edilmesi gerektiğini anlatabilirsiniz. Tüm bunların yanına rehberinizi oluşturduğunuz şampiyonlarla ilgili hikaye bazlı notlar da ekleyebileceğinizi unutmayın. League of Legends fantastik bir dünyası sembolize etmektedir ve bu dünyanın içinde yer alan herkes bu tarz hikayelerden hoşlanır.


Şampiyonunuzun Üstün Olduğu/Zayıf Olduğu Şampiyonlar (Counter):


Bu başlığın altında şampiyonunuzun kimlere nasıl üstünlük sağlayıp bu durumu nasıl kullanmanız gerektiğini, kimler karşısında zayıf kalıp zorlandığını ve bu durum ile nasıl başa çıkılabileceğini ekleyebilirsiniz. Formda koymuş olduğumuz 3 şampiyon limiti burada geçerli değildir. Dilediğiniz kadar eşleşme yazabilir ve bu eşleşmeler hakkında okuyucunuza sınırsız bilgi sunabilirsiniz.


Sihirdar Büyüleri ve Rünler


Sihirdar Büyüsü ve Rünler hiç şüphesiz League of Legends’ın moba kültürüne getirdiği en büyük değişikliklerdir. Hatta belki de League of Legends’ı diğer moba’lardan ayırıp onların en tepesine çıkartan da bu iki yeniliktir. Biz rehber oluşturucuları olarak da bu yeniliklerin nasıl ve ne şekilde değerlendirilip, tercih edilmesi gerektiğini okuyucularımıza en güzel şekilde aktarmalıyız. Formun üst kısmında bulunan 2 adet Sihirdar Büyüsü, 3 adet Cevher Rünü, 9 adet Damga Rünü, 9 Adet Mühür Rünü ve 9 adet Nişan Rünü sınırlaması Rehber Detaylarında bulunmamaktadır. Arzu ettiğiniz kadar çok alternatifi hangi durumda ne şekilde nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğini rahatlıkla ifade edebilir, okuyucunun bilgi dağarcığını dilediğiniz şekilde genişletebilirsiniz.


Eşya Tercihleri:


League of Legends’ta rakibinize üstünlük sağlamanız gereken ilk unsur hiç şüphesiz ki altındır. Altını da bu denli önemli kılan unsur Eşyalardır. Oyun içerisinde altını kullanabileceğiniz tek yer mağazadır ve buradan yalnızca eşya satın alınabilir. Altın farkını açmak kadar doğru eşyayı, doğru zamanda ve doğru yerde almak da çok önemlidir. Zira elde etmiş olduğunuz altını yanlış eşya tercihleriyle değerlendirirseniz vermiş olduğunuz tüm emek buhar olup uçabilir. Biz rehber oluşturucular da tam bu noktada olaya dahil olmaktayız. Hangi eşyalar ne durumda ne şekilde ne zaman ve nasıl tercih edilmeli sorularını okuyucularımız için en güzel şekilde cevaplamak adına optimum tercihlerimizi formun yukarıdaki boşluklarında belirttik. Şimdi sıra hangi eşyanın ne gibi durumlarda satın alınması, ne gibi durumlarda satın alınmaması gerektiğini anlatmakta. Yine her zamanki gibi form kutularının aksine Rehber Detaylarında dilediğiniz kadar çok eşyadan bahsedebilir onlarla ilgili açıklayıcı bilgileri okuyucunuza aktarabilirsiniz. Arzu ederseniz alınması ve alınmaması gereken tüm eşyaları tek tek anlatmak sizin elinizde. Rehberinize eklemiş olduğunuz her bir virgülün rehber kalitesini bir tık daha yukarı çıkaracağını unutmayınız.


Yetenek Dizilimi:


Bu bölümümüzde hangi yeteneğin hangi şartlarda daha önce geliştirilmesi gerektiği ile ilgili teorilerimizi okuyucularımıza sunmaktayız. League of Legends’ta genel kanı şampiyonların geliştirmesi gereken yeteneklerinin sabit olduğu yönündedir. Ancak bu tamamıyla yanlış bir düşüncedir ve her şampiyon için önce geliştirilmesi gereken yetenek zaman ve duruma göre değişiklik gösterebilir. Yine tam bu noktada da biz rehber oluşturucular devreye girmekteyiz. Hangi yeteneğin hangi şartlarda tercih edilmesini tavsiye ediyorsak açıklayıcı bir şekilde okuyucumuza anlatabilir ve onları olabildiğince fazla aydınlatabilir.


Kabiliyetler:


League of Legends’ın moba kültürüne getirdiği bir başka yeniliktir Kabiliyetler. En az Rünler ve Sihirdar Büyüleri kadar da önemlidir. Sezon 6 ile birlikte anahtar kabiliyet sisteminin devreye girmesinden sonra bu önem fazlasıyla artmış bulunmakta. Yetenek dizilimlerinde olduğu gibi Kabiliyetlerde de tek bir doğrunun olduğu kanısı kitleler tarafından benimsenmiş bulunmakta. Yine her zaman ki gibi bu yanlış kanıyı ortadan kaldırmak adına biz rehber oluşturucular duruma müdahale edeceğiz. Yine her zaman ki gibi hangi durumlarda hangi kabiliyetlerin tercih edilmesi gerektiğini okuyucumuza aktarıp onları sonsuz aydınlığa kavuşturacağız. Tüm bunları yaparken ne kadar açıklayıcı ve güzel bir anlatım sergilersek okuyucunun işinin o kadar kolaylaşacağını da unutmayalım.


Rehber Detayları Ekstra:


Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz tüm unsurlar bizim aklımıza gelenlerdir. Bunların dışında aklınıza gelen ve eklemek istediğiniz tüm detayları bu başlık altında gönül rahatlığı ile yazabilirsiniz. Atmış olduğunuz her virgülün rehberinizin kalitesini arttıracağını ve sizi ayın en iyi Rehber Oluşturucusu olmaya bir adım daha yaklaştıracağını sakın unutmayın.

League of Legends’ı mükemmel kılan ve oyun dünyasında zirveye taşıyan yegane unsur metadır. Ve meta ayrıntılarda gizlidir. Kendi metanızı kendiniz belirlemek veya var olan metayı okuyucularınıza aktarmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Çünkü burası Türkiye’nin en büyük League of Legends platformu ve sen de bu platformun bir parçasısın. Aramıza hoş geldin, hep birlikte çok daha güzel günlerimizin olması dileğiyle.

♦Rehber Detaylarına görsel, video ve html kodlar ekleyebilirsiniz. Eklenen kod tarafımızdan düzenlenip oluşturmuş olduğunuz rehbere dahil edilecektir.

♦Rehber Oluşturma ile ilgili fikir, görüş ve önerilerinizi blogun altında yer alan facebook yorum kutusuna yazmayı unutmayınız.

ŞİMDİ KENDİ REHBERİNİ OLUŞTURMAYA NE DERSİN