Tam Anlamıyla Hakim Olmadan Derecelide Seçilmemesi Gereken 10 Şampiyon - Meta LoL
Tam Anlamıyla Hakim Olmadan Derecelide Seçilmemesi Gereken 10 Şampiyon

Tam Anlamıyla Hakim Olmadan Derecelide Seçilmemesi Gereken 10 Şampiyon

Neleri Seçmemeli/Seçmeli?


Hangi şampiyonu seçmeniz gerektiği kadar hangisini seçmemeniz gerektiği de çok önemlidir. Nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz bir şampiyon ne kadar OP olursa olsun sizi galibiyete taşımaya yetmez. Hele bir de bahsi geçen şampiyon, listede belirttiklerimizden bir tanesiyle değmeyin halinize!

Bakalım listede hangi şampiyonlar hangi sırayla mevcut.


10. Rengar


bilmiyorsan-oynama-rengar

Beslenmiş bir Rengar hangi taşıyıcıyı tedirgin etmez ki? Ancak bu kanasusamış kediciğin beslenebilmesi için yüksek miktarda skora ihtiyacı vardır. Bu skorlara erişebilmesi için de en önemli silahı ultisidir. Efektif kullanılamayan ultiler Rengarın geri düşmesine sebebiyet verebilir. He “benim skorla işim yok, farmıma bakar oyunun geç safhasında taşırım” diyorsanız da işiniz yine kolay değil. İyi bir Rengar oyuncusu savaşa nerede girip nerede çıkması gerektiğini çok iyi bilmelidir. Zira suikastçi olarak karşı takımın taşıyıcısını aradan çıkartamazsa fazlasıyla işlevsiz kalabilir.


9. Leblanc


bilmiyorsan-oynama-leblanc

Yetişkin bir Leblanc’ın rakip takım taşıyıcısını haritadan silmesi saniyeler alabilir ancak maharet skoru alıp ölmeden çıkabilmektedir. Pasifini ve W’sunu iyi kullanan bir Leblanc bunu kolaylıkla yapabilir ancak söz konusu yeteneklerin yerinde ve iyi kullanımı kesinlikle ustalık gerektirir. Zira en büyük hasar çıkartan yeteneği olan W’su Leblanc’ı rakiplerine gereğinden fazla yakınlaştırır ve çok tehlikeli sulara sürükleyebilme ihtimali oldukça yüksektir.


8. Nidalee


bilmiyorsan-oynama-nidalee

6. sezonun en gözde ormancılarından biri olan Nidalee yamalardır dengelemelere göğüs gererek metada kalma çabasını sürdürüyor. Ancak işin en ilginç tarafı profesyonel maçlarda %100’e yakın seçim/yasaklama yüzdesine sahipken tekli dereceli sırada en çok oyun kaybeden şampiyonlardan biri oluşu. Zira Nidalee de Leblanc gibi savaşa nerede girip nerede çıkması gerektiğiyle ilgili dikkatli olması gereken bir şampiyondur. Evet mızrak oldukça fazla hasar veriyor olabilir ancak bu zaman zaman yeterli olmayabilir ve bir anda kendinizi savaşın göbeğinde bulabilirsiniz.


7. Zed


bilmiyorsan-oynama-zed

6. Sezon ile gelen/değişen tüm eşyalar sanki Zed’i hesaba katılarak yapılmış gibi. Her biri ayrı ayrı yakışıyor ayrı ayrı fayda sağlıyor. Oyunun erken ve orta safhasında inanılmaz bir güce sahip suikastçimiz oyunun geç safhalarında ne yazık ki çok büyük zorluklar çekmekte. Zhonya ve Cıvalı Kuşak sağolsun şampiyonumuzun counterlanması kuvvetle muhtemel. Elindeki en büyük kozu ultisi olan ve en güçlü silahı bu denli counterlanabilen bir başka şampiyon olmasa gerek. İşte bu yüzdendir ki Zed oyuncusu oyunu erken safhada bitiremiyorsa ekstra efor sarf etmek zorunda kalır. Ve bu efor da yüksek miktarda ustalık gerektirir.


6. Ryze


bilmiyorsan-oynama-ryze

Riot’ın dengelesek mi yoksa güçlendirsek mi diye bir türlü karar veremediği Asi Büyücü’müz rakiplerini olduğu kadar kendi takım arkadaşlarını da tedirgin etmekte. Zira oynamayı bilmeyen bir Ryze, zayıf olduğu erken safhaları rakip takımı besleyerek geçirirse hiç kimsenin istemeyeceği bir senaryo ile karşı karşıya gelinebilir. Kaldı ki erken safhada rakibi beslememek de yeterli değil. pasifin etkin kullanımı ve karar mekanizmalarınızın iyi bir Ryze oyuncusu için olmazsa olmazdır. Pasif açıldıktan sonra neye bassam olur diye düşünülse de W’yu efektik kullanmak pek de kolay değildir.


5. Gangplank


bilmiyorsan-oynama-gp

Gangplank için Ryze’ın kader ortağı diyebiliriz. Oyunun erken safhalarında acı çeken bir başka şampiyondur kendisi. Allah’tan W ile kendini iyileştirip kitle kontrol etkilerinden kurtulabiliyor da koridorda kalması biraz daha kolaylaşıyor. Ancak erken safhayı kazasız belasız geçirmek Ryze’a yetmediği gibi Gangplank’e de yetmiyor. Gangplank oyunun kaderini değiştirmek istiyorsa fıçıları iyi kullanabilmeli. Zira metaya girdiği dünya şampiyonasından bu yana çok zaman geçti. Artık herkes yetişkin bir Gangplank’in ne kadar kritik vuruş yapabileceğinin farkında ve fıçıya Gangplank’ten önce son vuruş yapabilmek için her şeyini ortaya koyuyor! Siz siz olun fıçı kombosunu eliniz ayağınız birbirine dolaşmadan yapamıyorsanız Gangplank oynamayın.


4. Yasuo


bilmiyorsan-oynama-yasuo

Gerek rakip takımda gerekse kendi takımınızda bulunması halinde mutlak tedirginlik yaratan bir başka şampiyonumuz da Yasuo. Rakipdeki Yasuo / Bizdeki Yasuo Capsleri gözünüzün önünde canlandı değil mi? Ya da oynadığınız oyunlarda şahit olduğunuz beslemeler? Karşı takıma zulüm olabilecek kadar hakim değilseniz elinizi Yasuo’nun üzerinden çekme vakti geldi de geçiyor bile. En azından normal oyunlarda alıştırma yapıp ısınana kadar.


3. Riven


bilmiyorsan-oynama-riven

Riven’ı 3 numaraya kadar taşıyan en önemli isimlerden biri hiç tartışmasız BoxBox’tır. Yayınlarında ve montajlarında onun Riven’ını izledikçe insanın girip aynı hareketleri yapası geliyor. Ancak Riven Sürgün edilmiş bir şampiyon olduğu için o hareketleri tüm sihirdarlarların yapmasına izin vermeyebiliyor. Gerçekten Riven oynuyorum demek için Sürgün edilmiş şampiyonumuzla ciddi zaman geçirmiş olmamız gerekiyor. Yeteneklerinizin arasına otomatik saldırıları istisnasız sıkıştırırken animasyonları iptal edip otomatik saldırılarınızı hızlandıramıyorsanız kendinize Riven oyuncusu diyemezsiniz. Şahsım adına konuşmak gerekirse, Championship Riven kostümüm var ancak Riven’a yeterince hakim olmadığım için asla dereceli sırada tercih etmiyorum.


2.Azir


bilmiyorsan-oynama-azir

Açık ara farkla Riot’ın en çok değişiklik yaptığı şampiyondur Kumların İmparatoru. O kadar ince bir çizgisi var ki en ufak bir değişiklik bile onu çok fazla güçlendirebiliyor veya aşırı güçsüzleştirebiliyor. Ancak Azir’in en güçsüz hali bile kayda değer bir güce sahip olmuştur. Bunun sebebi ise otomatik saldırı mekaniğinin özgünlüğüdür. Koskoca Shurima İmparatoru kendi otomatik saldırısını kendisi yapacak değildi ya! Tabii ki de bu eylemi askerlerine gerçekleştirtiyor. Durum böyle olunca da şampiyon biraz fazla mekanik gerektiriyor. Bir de işin içine Shurima Halayı girince oynanması çok karmaşık hale gelebiliyor. Siz siz olun, gerekli hakimiyete ulaşmadıkça dereceli oyunda Azir’in üstüne bile tıklamayın.


1. Lee Sin


bilmiyorsan-oynama-lee-sin

Aslında onunla ilgili çok fazla açıklama yapmaya da gerek yok. Hepiniz iyi bir Lee Sin ile kötü bir Lee Sin arasındaki o uçurum farkı tecrübe etmişsinizdir. O tecrübeler öyle derin yer etmiştir ki hafızanızda, geriye söylenebilecek çok fazla şey bırakmamıştır. Ancak burdan League of Legends tarihinde bir comboya ismini verebilen tek oyuncu olan inSec’e selam ve saygılarımızı iletiyoruz. Ve listeyi bitirmeden ufak bir tavsiyede bulunmak istiyoruz: Lee Sin oynamanın yalnızca inSec yapabilmekten ibaret olmadığını unutmayın ve sağlıcakla kalın.


Liste ile ilgili görüş ve fikirlerinizi yorum yapmayı unutmayın. Aklınıza gelen bir başka liste olursa yine yorum olarak talep edebilirsiniz. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür eder keyifli oyunlar dileriz.