HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR! - Meta LoL
HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR!

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR!

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR!

Bildiğiniz gibi her hafta düzenli olarak facebook üzerinden çekilişler düzenlemekteyiz. Bunu yapmamızdaki yegane amaç bizleri takip eden insanları biraz olsun sevindirebilmektir. Ancak çekilişlere katılan takipçisi sayısı her seferinde binleri buluyor. Bu da sayfamızda aktif olan takipçilerimizin şansını oldukça düşürüyor. Çekiliş yaparken kimin aktif olup olmadığını belirlememiz sistematik olarak mümkün değil. Kazanan takipçinin aktfiliğini değerlendiremediğimiz için de bu uygulamadan tamamıyla vazgeçmek istemiyoruz. En nihayetinde çekilişin amacı kimin ne kadar şanslı olduğunu belirlemektir.

Bu probleme çözüm getirebilmek için önceki haftalarda sayfamıza “Top Fans” isimli uygulamayı ekledik. Uygulamanın sahip olduğu sistem sayfadaki gönderileri beğenen ve onlara yorum yapan kullanıcıları bizim için sıralıyordu. Biz de aktif takipçilerimizi ödüllendirmek adına sıralamada 1. olan takipçimize her hafta gizemli kostüm gönderiyorduk. Ancak bu sistem de yapılan gereksiz yorumlar ile suistimal edildi. Bir iletide yazılabilinecek yorumlar 4’e, 5’e bölünmeye başlandı. Ya da yalnızca ifade simgeleri gönderenler de mevcuttu. Sistem yorumları hesaplamaya katıyor ve bizim sıralamaya müdahale etmemize izin vermiyordu. Her gönderinin altına ortalama 150 yorum yazılıyordu. Haftalık ortalama 80 gönderi paylaştığımızı hesaba katarsak ortaya yaklaşık 12.000 yorum çıkmaktaydı. Hepsini manuel olarak kontrol etme şansımız ne yazık ki yok. Bu sebeplerden ötürü Top Fans uygulamasını sayfamızdan kaldırdık ve daha sağlıklı bir metot bulana dek Aktif Takipçileri ödüllendirme uygulamasını askıya aldık. 2 hafta süren çalışmalarımız sonuç verdi ve yeni metodumuzu an itibari ile belirlemiş bulunmaktayız. Şimdi size sistemin nasıl çalıştığını ve nasıl kostüm kazanabileceğinizi anlatacağım

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI NEDİR?

META-LOL Facebook sayfamızda bir hafta içerisinde en çok aktitivitede bulunan takipçimizi belirleyerek ödüllendirdiğimiz uygulamaya verdiğimiz addır.

EN AKTİF TAKİPÇİ BELİRLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Haftanın en aktif takipçisini belirlerken META-LOL Facebook sayfasından yapmış olduğumuz paylaşımlara gelen beğeni ve paylaşımları baz alıyoruz. Yani her gönderi üzerinde yapmış olduğunuz beğenme ve paylaşma eylemleri size puan kazandırıyor. Haftanın sonunda en çok puan kazanan takipçi sizseniz kostümünüzü kazanmış oluyorsunuz.

BEĞENİ VE PAYLAŞIMIN PUANI AYNI MI?

Hayır aynı değil elbette ki. Facebook’ta görmüş olduğumuz onlarca gönderiyi gün içerisinde beğeniyoruz ancak paylaşımla ilgili aynı durum söz konusu değil. Kimi zaman günlerce, kimi zamansa aylarca hiçbir şey paylaşmadığımız oluyor. Bu bağlamda beğeninin puanını 1, paylaşımın puanını 2 olarak belirlemiş bulunmaktayız. Özveri gösterip gönderiyi beğenmenin yanında paylaşan takipçilerimizin hakkını yemek istemezdik.

PAYLAŞIMI HERKESE AÇIK ŞEKİLDE Mİ YAPMALIYIM?

Sistemimiz, beğeni ve paylaşım bilgilerini Facebook’un kendi API’dan almaktadır. Facebook API’ında bize verilen veride yalnızca herkese açık şekilde yapılmış paylaşımlar bulunmaktadır. Kendi zaman tünelinizde sadece arkadaşlarınızla paylaştığınızda puan alabilmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Ayrıca paylaşımdan puan toplayabilmek için asgari 50 arkadaşınızın olması, hesabınızın asgari 3 aylık facebook kullanıcısı olması ve zaman tünelinizde en az bir adet başka türden içeriğin herkese açık şekilde paylaşılmış olması gerekmektedir.

PEKİ PAYLAŞIMI BAŞKA GRUP YA DA SAYFALARDA DA YAPABİLİR MİYİM?

Evet kesinlikle yapabilirsiniz. Grup veya sayfalarda yapılan paylaşımları da veri tabanından temin edebilmekteyiz. Dahil olduğunuz tüm League of LEgends gruplarında gönderilerimizi paylaşarak puan toplayabilirsiniz. Gereksiz yere yapılmış paylaşımlar ve sistem suistimalini göz önünde bulundurarak buna bir limit getirmiş bulunmaktayız. Bir haftada paylaşımlardan kazanabileceğiniz azami puan miktarı o hafta yayımlanan gönderi sayısının iki katından fazla olamaz. Örneğin bir hafta boyunca yayımlamış olduğumuz gönderi sayısı 80 ise sizin paylaşımlardan toplayacağınız puan limiti de 160’tır.

YORUMLAR PUANLAMAYA DAHİL EDİLMİYOR MU?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi yorum konusu suistimale fazlasıyla açık ve kontrolü bizim gibi büyük sayfalarda oldukça zor. Bu sebepten ötürü ikincil bir karara kadar yorumlar puanlamaya dahil edilmeyecektir. Yorumları puanlamaya dahil edecek olursak bunu facebook sayfamızdan ve sitemizden duyuracağız.

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ HANGİ GÜNLERDE BELLİ OLACAK?

Haftanın en aktif takipçisini her hafta salı günü akşam saatlerinde duyuracağız.

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ BELİRLENİRKEN HANGİ GÖNDERİLER BAZ ALINACAK?

Bir önceki pazartesi gününden daha önceki pazara kadar olan tüm gönderiler hesaplamaya dahil edilecektir. Örneğin uygulamaya bugün(15 Mart 2016) başladığımızı var sayarsak, 13 Mart Pazartesi saat 00:00’dan 20 Mart Pazar saat 23:59’a kadar yayımlanan tüm gönderiler hesaba katılacaktır. Ve hatta hesaplanmaya başlandı bile 🙂

HAFTANIN EN AKTİF TAKİPÇİSİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Başladı bile! An itibari ile facebook üzerinden yayımlamış olduğumuz gönderileri beğenip paylaşarak puan toplamaya başlayabilirsiniz

BİR KEZ HAFTANIN TAKİPÇİSİ OLMUŞ BİRİ DİĞER HAFTALARDA DA ÖDÜL KAZANABİLİR Mİ?

Elbette kazanabilir! Bir kez en aktif oldu diye takipçimizi ödüllerden mahrum bırakacak değiliz. 🙂

HAFTANIN TAKİPÇİSİ ÖDÜLÜNÜ NASIL ALIR?

Salı akşamı haftanın takipçisi duyurulduktan sonra hafta içerisinde bizimle iletişime geçme süreci başlar. Bize facebook üzerinden mesaj atarak ulaşabilir. Ulaştıktan sonra oyun içerisinden onu arkadaş olarak ekleriz ve 24 saat geçtikten sonra ödülüne kavuşur. Kavuşmuş olduğu ödül sayfamızda yayımlanır ve haftanın en aktif takipçisi olarak internet sitemizde 1 hafta boyunca profil resmi sergilenir.

29 Mart 2016 Tarihinde Meta-LoL yönetimi tarafından alınan karar ile uygulama askıya alınmıştır.